Większość osób doskonale wie jaką funkcję spełnia agregat prądotwórczy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, na jakiej zasadzie urządzenie generuje prąd elektryczny.

Wbrew pozorom zasada działania nie jest specjalnie skomplikowana a zjawiska, które w nim zachodzą, znane są już od dawna. Jak działa agregat prądotwórczy? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Nagła przerwa w dostawie zasilania może mieć bardzo poważne skutki, zwłaszcza gdy będzie miała miejsce w szpitalu lub w serwerowni ważnej instytucji. Aby uniknąć konsekwencji wynikających z chwilowych przerw w dostawie elektryczności, niezbędne okazuje się urządzenie prądotwórcze, stanowiące źródło zasilania awaryjnego.
Agregat prądotwórczy, w swoim działaniu, wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, tak więc jest zdolny do przekształcenia energii mechanicznej w elektryczną. Za ten proces odpowiedzialna jest prądnica, którą napędza główny wał pędny silnika spalinowego, odpowiedzialnego za wytworzenie energii mechanicznej.
Niektóre prądnice, do wytworzenia elektryczności, wykorzystują szczotki, które zapewniają kontakt z wirującymi częściami. Takie rozwiązanie najczęściej można spotkać w urządzeniach z linii standard, których moc znamionowa jest niewielka. W agregatach do zastosowań profesjonalnych szczotki zastępowane są silnym elektromagnesem.

Galeria zdjęć:

biznes

produkcja