Każda konstrukcja, składająca się z wielu elementów wymaga, aby były one odpowiednio połączone.

Sposoby łączenie mogą być różne. W przypadku elementów stalowych, takich jak na przykład blachy bardzo popularną metodą łączenia poszczególnych elementów jest nitowanie. Jako elementy łączeniowe stosuje się nity, które tworzą trwałe, bardzo wytrzymałe, a często także szczelne połączenia.

W zależności od typu nitu potrzebne będą do ich odpowiednie narzędzia do zakuwania czy zaciskania. Mogą to być najprostsze narzędzia takie jak młotek lub nieco bardziej zaawansowane, takie jak nitownica w wersji ręcznej lub pneumatycznej. Nitownice umożliwiają wykonywanie połączeń dość szybki, a w przypadku nitownicy pneumatycznej także niewymagający użycia dużej siły sposób. W tym typie nitownicy nity są zaciskane przy użyciu ciśnienia jakie wywołuje sprężone powietrze. Zamiast nitów można też oczywiście do wykonywania złączeń używać takich elementów jak śruby. Jednak nie zawsze jest to rozwiązanie wygodne, a czasem wręcz bardzo utrudnione, na przykład kiedy chce się połączyć cienkie blachy.

Powstało jednak pewne rozwiązanie, które pozwala na połączenie ze sobą tych dwóch rodzajów wykonywania łączeń, czyli nitowania oraz skręcania śrubami. Są to trwałe połączenia gwintowe PEM. W tym rodzaju połączeniu element PEM jest w trwały sposób zespalany z elementem z plastycznego materiału (na przykład z blachą) poprzez wciskanie, a jego otwór jest gwintowany.

Przykładem takiego rodzaju rozwiązań mogą być nitonakrętki i nitotrzpienie. W ten sposób można poprzez wkręcenie śruby przechodzącej przez otwór w jednym elemencie w nitonakrętkę znajdującą się w drugim elemencie, złączyć te dwa elementy ze sobą w sposób trwały.. Podobne rozwiązania tego typu stosuje się zresztą nie tylko w dużych konstrukcjach blaszanych, ale także na przykład w elektronice, gdzie jakieś elementy mają być przykręcone do płytki drukowanej, czyli w zastosowaniach bardziej precyzyjnych.

Nitowanie i inne podobne rodzaje łączeń elementów konstrukcji mogą być bardzo efektywne i proste w zastosowaniu. Wystarczy tylko znać nowoczesne metody oraz posiadać odpowiednie narzędzia.

Galeria zdjęć:

produkcja

przemysł

maszyny