Czyszczenie filtra cząstek stałych: Zapchany filtr to poważny problem.
Nieregularna jazda w mieście powoduje,że proces spalania jest zakłócony, a filtr cząstek stałych nie jest w stanie wypalać w odpowiednim stopniu zbierającej się w nim sadzy. Zalegające w filtrze cząstki stałe ograniczają stopniowo jego pojemność, a tym samym przepustowość, dlatego powinny zostać spalone. 
Jeśli objawy świadczące o jego niedrożności będą bagatelizowane, może to się skończyć unieruchomieniem auta oraz koniecznością wymiany filtra. Usługi czyszczenia dpf można wykonać na wiele sposobów, zależy to od poziomu jego napełnienia bądź też stanu technicznego pojazdu. Można udać się do serwisu, jeżeli odmówią wykonania procedury pozostaje opcja chemiczna. Czynność ta polega na wprowadzeniu do wnętrza filtra specjalnej chemii, mającej na celu rozpuścić sadzę. W tym celu mechanik musi wymontować czujnik ciśnienia dpf i tym samym otworem wprowadzić chemię. Po określonym czasie przepłukuje układ. Zobacz więcej informacji
Koszt takiego czyszczenia to około 600 zł plus wymiana oleju silnikowego na nowy. Aby znaleźć warsztat samochodowy usuwający filtry dpf wystarczy poszukać w internecie lub popytać w pobliskich warsztatach. Samoczynne czyszczenie filtra odbywa się w określonych warunkach. W większości przypadków należy nieprzerwanie utrzymywać obroty silnika w przedziale od 2500 - 3500 obr./ min. Czynność ta powinna trwać kilkanaście minut a prędkość auta nie powinna być mniejsza niż 50 km/h. 
Jeżeli powyższe sposoby nie działają ostatnią deską ratunku jest próba zaaplikowania specjalistycznych środków chemicznych, które rozpuszczą sadzę. Niektóre z takich środków dodaje się do baku w celu obniżenia temperatury spalania sadzy.

Galeria zdjęć:

transport

motoryzacja

usługi