Zgodnie z tym, co polski ustawodawca rozumie pod pojęciem odzieży bhp, dzieli się ona na dwie, znacznie różniące się od siebie kategorie.

Wyróżniamy  bowiem odzież ochronną oraz ubrania robocze,  które z definicji nie mogą być stosowane zamiennie. Czym się więc różnią?

Ubrania robocze chronią prywatną odzież.
Ubraniom roboczym nie przypisuje się żadnych szczególnych funkcji zabezpieczających, a mają one jedynie pozwolić na ochronę prywatnej odzieży pracowników oraz ich samych przez zabrudzeniem. W ramach odzieży roboczej mówimy o koszulach, spodniach, kurtkach, fartuchach, rękawicach, nakryciach głowy czy ochraniaczach miejscowych.
Ubrania takie można kupić w wielu sklepach i są powszechnie dostępne, dlatego taka odzież jest idealnym rozwiązaniem dla zawodów fizycznych, w  których nie występuje stałe i duże zagrożenie konkretnymi czynnikami zewnętrznymi, ale odzież prywatna zwyczajnie zostałaby zniszczona.
Budowlańcy, pracownicy służb porządkowych czy serwisanci różnego typu sprzętów i urządzeń to tylko nieliczne grupy zawodowe, które wykorzystują odzież roboczą.

Za takową uznaj się bowiem także wszelką odzież właściwą konkretnym grupom zawodowym - na przykład  w służbie zdrowia, w  hotelarstwie czy w gastronomii. Przyjęło się także, że ubraniem roboczy są wszelkie jednorazowe elementy ubrań.

Odzież ochronna - ubrania do zadań specjalnych
Zupełnie inną kategorię, w rozumieniu polskich przepisów, stanowi odzież ochronna, w którą zaopatrzy nas specjalistyczny sklep bhp.
Są to ubrania, które dedykuje się konkretnym czynnikom szkodliwym, a więc muszą przed konkretnymi zagrożeniami chronić pracownika . Wysoka temperatura, chemikalia, intensywne pylenie, uszkodzenia kończyn w wyniku upadku, przygaśnięcia czy zmiażdżenia - jeśli takie czynniki występują w pracy, konieczna jest profesjonalna, certyfikowana odzież ochronna. W w zależności od warunków, odporna na wysokie temperatury lub niepalna, wodoodporna, ze wzmocnieniem chroniącymi prze urazami. Wykonana z najlepszych materiałów i według najnowszych technologii, ma gwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Skafandry, buty, kaski - odzież ochronna to specjalistyczne wyposażenie, które w ekstremalnych przypadkach może zadecydować o losie pracowników.

Galeria zdjęć:

biznes

produkcja

odzież ochronna

obuwie ochronne